Kniha vs. Film

12. prosince 2015 v 8:00 | Janička |  thinking about...
Moji milí,
již několikrát v mých recenzích knih, ale i v běžném životě, jsem narazila na problematiku, která stále dokáže rozvířit vody mezi lidmi, kteří sledují filmy a těmi, kteří čtou jejich knižní předlohy. A poté se nekompromisně dohadují, co je lepší. Zda kniha nebo film.

Na jaké straně stojím já? Dočtete se v tomto článku.

Bavte se!


Vždycky jsem spíš byla ten divácký typ. Knižní předlohy jsem nečetla a nedělalo mi problém dívat se na film natočený podle knihy. Prostě jsem to neřešila. Hodnotila jsem film jako takový a vyhovovalo mi to. Až o mnoho let a zkušeností později jsem zjistila, že je to ta nejlepší cesta.

Vybrat si prostě knihu nebo film. Jak jednoduché!

Ale proč?

Protože když si přečtete knihu, budete ji vždycky srovnávat s filmem. Naopak pokud nejdřív uvidíte film, budete mít při čtení knihy problémy s vlastními prožitky a imaginací.

Vím, jak je těžké odolat pokušení udělat obojí a porovnávat. Stále jsem se to úplně neodnaučila. Mohu říct, že pro mě je mnohem horší přečíst knihu a pak koukat na film. Pokud čtu a příběh je velmi dobře napsaný, cítím všechno. Vidím ten rozlehlý park, dětské hřiště, obyčejnou garsonku,... slyším zvuk piana, nabroušený hlas, smích,... vnímám pláč, smích,... S postavami se směju, brečím, bolí mě jejich pády a létám ve výšinách, když se jim daří. Slova ve mně vyvolávají silný prožitek, který si obvykle (podle kvality čtiva, samozřejmě) nesu v sobě mnohem déle než samotný příběh či jména postav.

A přestě v tom má film jednu velkou nevýhodu. Všechno, co mi dá prožít kniha, je ve filmu již prožité. Film mi svým způsobem nedává na vybranou, jak se mám cíti, co mám slyšet, co mám vidět. Z toho následně vychází zklamání a typická věta: "Takhle to v knížce nebylo." Sice velmi zjednodušeně řečeno, protože pomíjíme interpretační posun z beletrie do scénáře. Vlastně lze říci, že není možné, aby se imaginace jakkýchkoliv dvou lidí střetly v jejich středu. Vždycky tam bude nějaká odchylka, která mě bude vzdalovat od postav a od příběhu, tak jak jsem se ho naučila prožívat a jak jsem ho viděla já.

Čímž ovšem v žádném případě neříkám, že filmy podle knižních předloh jsou špatné a že na ně nekoukám. Jen se vyvarovávám filmům, od kterých jsem četla knihu. Ovšem také už jsem viděla film, u kterého jsem byla naprosto nadšena ze zpracování a v mnoha ohledech překonal mé očekávání.

A jak to máte Vy? Je lepší film nebo kniha?


Děkuji za pozornost i Vaše názory zanechané v komentářích
Janička
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Andílek Andílek | Web | 12. prosince 2015 v 10:24 | Reagovat

Tak tohle je i můj problém. Když se dozvím, že je to film podle knižní předlohy, snažím se nejdřív si teda přečíst knížku ( i když ne vždycky tu danou knihu seženu). O to víc mě to fakt mrzí. I tak se snažím si film užít. Máš pravdu v tom, že u filmu si to tak neužiješ jako při čtení knížky. Ve filmu nám to všechno ukáží, kdežto v knize je to na nás a naší fantazie, jak pochopíme, co nám chtěl autor říci.

Ale je lepší je film nebo knížka nedokážu říct, na obojím si najdu to svoje. Ale i tak mám období, kdy si po shlédnutí filmu řeknu "Knížka byla lepší."

2 Terka Terka | 12. prosince 2015 v 23:53 | Reagovat

Když už si chci odškrtnout obojí, jsem zastánce nejdřív film, potom kniha. U sebe totiž vím, že si tak užiju oboje (moje zkušenosti byly vždy kvalitní dvojice). Filmařům by se rozhodně nemělo vyčítat, že nějaké scény vynechali nebo předělali. Technika sice pokročila, ale zdaleka ne vše je možné zobrazit ve filmu. Jasně, sama jsem si párkrát říkala, že zrovna tahle scéna je podle mě důležitá a oni jí tam nedali. Ale film je podle knižní předlohy, kniha není scénářem filmu.
Když čtu knihu až po shlédnutí filmu, nevadí mi že si představuju konkrétní tváře herců, nezfilmované scény jsou nakonec stejně mojí představivostí.
Opačné pořadí jsem zkusila jen jednou a film jsem ani nedokoukala. Pravda je, že i když je to podle mě skvělá kniha, režisér a produkce nebyli nějak známí, kdyby se toho ujal někdo zkušenější, možná by to nebylo tak špatné. Kdo ví.
Vybrat si mezi filmem a knihou je těžké, asi bych volila knihu. Prožitek z ní mám vždy větší a delší. Ale film tě zase stojí míň času :-D
Rozhodně ale nemám ráda, když má kniha, která nebyla sfilmovaná, na obale konkrétní tváře. Nějaak se totiž nikdy neshodují s mojí imaginací ;-)

3 nation-of-dreamers nation-of-dreamers | Web | 17. prosince 2015 v 17:30 | Reagovat

Ahoj admin, máš pekný blog a určite je originálny. Otvára sa nový projekt nation of dreams, tak sa môžeš pozrieť.
http://nation-of-dreamers.blog.cz/ :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama