Oslava demokracie

31. ledna 2013 v 23:59 | Janička |  thinking about...
aneb přímá volba prezidenta republiky.


Demokracie je svoboda slova, svoboda názorů, ale také ohromná zodpovědnost za celou společnost, povinnost dodržovat zákony a nepřekračovat svobody ostatních lidí. Svoboda každého končí tam, kde svoboda druhého začíná. Ovšem skutečně víme, kde má ta naše počátek?

Každý občan demokratického státu by to vědět měl, protože tím určije tu konečnou ostatním a i sám sobě.

Je mnoho způsobů, jak dát najevo, že jsem svobodný člověk, který ctí demokracii. Ta totiž není žádným režimem (jak často slýcháme), ale přirozený systém, který funguje, když jsou lidé vzdělaní a zdravě myslící. Domnívám se, že u nás je pouze uměle nastaven. Jenže demokracie to není jen pouhé porevoluční nadšení a poté víra, že to bude fungovat. Ona má tu otravnou vlastnost, že se musí dělat a žít pořád. To si tehdy lidé asi neuvědomovali, a tak to v naší společnosti vypadá, jak to vypadá.

Neargumentujeme, ale nadáváme.
Nediskutujeme, ale hádáme se.
Nechválíme, ale urážíme.
Nevolíme, ale divíme se.
Krademe, ale smějeme se.
Lžeme, ale nestydíme se.
Ubližujeme, ale nepomáháme.
--------------------------------------------------
Nechceme takhle žít, ale nezměníme to.

A nikdy to nezměníme, dokud nezměníme sami sebe.


Naučme sebe a své děti žít:
Argumentujme, diskutujme, chvalme, volme, pomáhejme.
Nesmějme se, když někdo vypráví (chlubí se), co ukradl.
Styďme se i za ostatní, když víme, že lžou.


Jednoduše oslavujme, že jsme ti šťastní, kteří mohou žít v demokracii a mají stejné možnosti jako ostatní. Ono to není samozřejmost. Je to dar. A také tak bysme se k němu měli chovat. Dnes si nedokážeme představit, že se narodíme jako nevolníci a budeme odsouzeni k celoživotní těžké práci. Nedovedeme si představit, že nám bude znemožněn přístup ke vzdělání, protože jsme se narodili jako žena. Nedokážeme si představit, že budeme muset jít do války, se kterou nemáme nic společného, jenomže jsem zrovna mladí, statní a silní muži. Těžko si vybavit pocit, kdy na nás někdo ukáže prstem, protože jsme výrazně odlišní a na základě toho nás popraví. Neuvěřitelná je i představa, že nás za náš názor, upálí na hranici. Že jsem otroci, jenom protože jsme se narodili s odlišnou barvou pleti.

Stačí si jedno jediné představit a přejede Vám po zádech husí kůže.


SVOBODNÁ VOLBA je jední ze způsobů, jak dát najevo, že žijete v demokracii. Volit můžeme cokoliv. Školku, školu, zaměstnání, zájmy, partnera, jména dětí, nemocnici, způsob života, místo bydliště,..., ale také představitele našeho státu. A právě přímá volba prezidenta republiky byla jednou z nich.

K tomu, jak se v tomto případě zachovala média, se snad ani nebudu vyjadřovat. Zkrátka nepřekvapili. To asi stačí. Jinak to doufám, zaznamenali snad všichni spoluobčané a doufám, že všichni měli favorita mezi kandidáty.

Demokraticky řečeno: Většina rozhodla a ostatní se mýlili v tom, co si ostatní myslí, že je pro stát prospěšné!Názory jsou vítané.
Děkuji za Váš čas.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Nikola Nikola | Web | 1. února 2013 v 14:15 | Reagovat

Plně s tebou souhlasím. Stále se všichni jen urážíme a hádáme se, místo abychom se dohodli jako rozumní lidé, kteří by měli mít nějaké to (aspoň základní vzdělání). Občas to tady vážně vypadá jako v zoologické zahradě. Všichni se překřikujeme, jeden na druhého pliveme, "krademe si z talíře".. no prostě.. škoda mluvit. Vážně bychom se měli zamyslet a uvědomit si, jaké máme štěstí, že jsme se třeba nenarodili jen o pár desítek let dříve a že nás všechny nepozavírali třeba do koncentračních táborů...
A médie nezklamala, jako obvykle... :D :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama